Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
1525
88363

DRÄKT, Märthaskolan Stockholm, 1960-tal.

Lähtöhinta
800 - 1 000 SEK
78 - 97 EUR
89 - 111 USD
Vasarahinta
1 100 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Blå, bestående av kjol samt kavaj. Etikettmärkt "H.M drottningens hovleverantör Märthaskolans franska avdelning Stockholm". Bystmått 45,5, ärmlängd 50, rygglängd 57 cm. Kjolens midjemått 29,5, längd 62 cm.

Obetydligt slitage.

Muut tiedot

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.