1629
108107

RIDJACKA, 1930-tal.

Lähtöhinta
1 200 - 1 500 SEK
115 - 143 EUR
130 - 163 USD
Vasarahinta
1 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
RIDJACKA, 1930-tal.

Brun/beige tweed. Etikettmärkt: Kungl. Hovleverantör Silvanders Göteborg". Bystmått 47, ärmlängd 56, rygglängd 69 cm.

Täydennyslista

Tilläggsinformation: Enligt uppgift uppsydd till grevinnan Bonde inför hennes vistelse på flickpension i Schweiz på 1930-talet.

Muut tiedot

Enligt uppgift uppsydd till grevinnan Bonde inför hennes vistelse på flickpension i Schweiz på 1930-talet.

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.