Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
1631
103403

RÖKROCK, 1900-talets första del.

Lähtöhinta
500 SEK
48 EUR
55 USD
Vasarahinta
3 200 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Svart sidenbrokad. Etikett: "AB Nordiska Kompaniet, kungl hofleverantör Stockholm". Bredd 57 cm, ärmlängd 62, rygglängd 132 cm.

Sliten vid ärmslut.

Alkuperä - Provenienssi

Gösta Ekman d ä

Muut tiedot

MÄTNING AV STORLEKAR.

Byst: Plagget har legat platt och är mätt från armhåla till armhåla.

Ärm: Plagget är mätt från den sydda kanten vid axeln och ner till handen.

Rygg: Plagget är mätt från nacken och rakt nedåt.

Midja på kjol och byxa: Plagget har legat platt och mätt från sida till sida.

Byxlängd: Plagget är mätt från kanten (byxans midja) och rakt nedåt.