Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
339
83625

TIDSKRIFTSHYLLA, Jonas Bohlin, "Zink", Källemo AB, Värnamo.

Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Vasarahinta
5 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Gråmålade hyllor på betongfundament. Signerad JONAS BOHLIN. Höjd 155 cm, bredd 27 cm, djup 34 cm.

Obetydligt slitage.

Täydennyslista

Tilläggsinformation: Modellen formgiven år 1984. Enligt uppgift lät Nordiska Galleriet göra några få exemplar med en grå färgnyans som endast de hade rätt till, Zinkhyllan och även stolen Concret i trä såldes i denna grå färg. Detta gjordes ca 1985. Den grå Zinkhyllan finns i några få ex. dessutom med Bohlins signatur.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1984. Enligt uppgift lät Nordiska Galleriet göra några få exemplar med en grå färgnyans som endast de hade rätt till, Zinkhyllan och även stolen Concret i trä såldes i denna grå färg. Detta gjordes ca 1985. Den grå Zinkhyllan finns i några få ex. dessutom med Bohlins signatur.