619
92769

SKRIVBYRÅ. Empire, 1800-talets första hälft.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
4 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerad med mahogny och lönn. Beslag av mässing. Tre lådor, översta med skrivinredning. Bronserade tassfötter (lösa). Inläggningar av Justitia. Sidorna med pilastrar. Bredd 107, djup 54, höjd 89 cm. Liten nyckel medföljer.

Lösa tassfötter, senare beslag, skador.