Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
696
94995

LÅDSPEGEL, av Niclas Falkengren (spegelmakare i Jönköping 1776-1813). Rokoko.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
7 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Rester av bronsering. Svängd form med låda i sargen och vippbar spegel. Uppsvängt krön med räfflad medaljong. Signerad NFG och hallstämpel. Höjd 56,6, bredd 32 cm.

Skador, kompletteringar.