Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
747
80835

SKRIVBORD. Kina, sekelskiftet 1900.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Snidat trä. Svängda ben på tassfötter. Två lådor. Uppsats med hyllor, låda och dörr. Rik snidad dekor av drakar, fladdermöss och vinrankor. Bredd 104, djup 63, höjd 137,5 cm.

Lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Kinas södra provins Guangdon, 1930-talet.