747
80835

SKRIVBORD. Kina, sekelskiftet 1900.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Vasarahinta
8 000 SEK

Snidat trä. Svängda ben på tassfötter. Två lådor. Uppsats med hyllor, låda och dörr. Rik snidad dekor av drakar, fladdermöss och vinrankor. Bredd 104, djup 63, höjd 137,5 cm.

Lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Kinas södra provins Guangdon, 1930-talet.