Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
822
97635

DRYCKESKANNA MED LOCK, silver. Pehr Alfred Weström, Uppsala 1856.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
6 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgylld. Cylindrisk på tassfötter. Något uppsvängt lock. Svängd handtag med kulknopp. Graverad dekor av blomslingor. Höjd 21 cm.

Bucklor.