885
100143

Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Gouache på duk. 62,5 x 44 cm. Sidenmonterad (totalt 104 x 57,5 cm).

Defekter, nötning och mindre färgbortfall.

Alkuperä - Provenienssi

Gun Kessles samling. Inköpt i Nepal på 1950-talet.