152
113261

DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
383 - 575 EUR
433 - 650 USD
Vasarahinta
7 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt svag förgyllning. Cylindrisk på tre fötter med liggande lejon med kula. Driven och ciselerad dekor av blommor. På locket infälld mynt med Gustav III. Tumgrepp med sittande lejon. Höjd 20 cm.

Täydennyslista

weight 1077,3 gram