Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
152
113261

DRYCKESKANNA, silver, Danmark 1900-tal. Barock-stil.

Lähtöhinta
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Vasarahinta
7 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt svag förgyllning. Cylindrisk på tre fötter med liggande lejon med kula. Driven och ciselerad dekor av blommor. På locket infälld mynt med Gustav III. Tumgrepp med sittande lejon. Höjd 20 cm.

Täydennyslista

weight 1077,3 gram