Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
390
119639

BORDSLAMPOR, ett par, porslin o förg brons. Sèvres-liknande märke. Louis XVI-stil. Målarsign. H.Bituvin.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Droppformade med hänklar av förgylld brons samt fotmontering. Kartuscher med polykrom bemålning av galanta par, frånsidan med byggnad i landskap mot koboltblå fond. Raka hänklar med anfanger i form av medusahuvuden samt akantusavslutningar. Höjd inkl lampställning 80 cm. Blå tygskärmar medföljer. Elmonterade.