Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
392
119677

STOL. Stockholmsarbete av slottskvalitet, ca 1750. Rokoko. En senare kopia medföljer.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld. Snidad dekor av musselformationer och akantusblad. En sits märkt undertill "Söfdeborg".

Bräckage och lagningar. Sitsen faller ej riktigt ner i stolsramen (i och med att det har varit en större uppsättning stolar från början har sitsar sammanblandats) .

Alkuperä - Provenienssi

Sövdeborgs slott, Sövde socken, Färs härad, Malmöhus län.

Kirjallisuus

Sven T Kjellberg mfl, Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne vol 2. Stolarna sannolikt ur röda salongen, se färgplansch sid. 320/321.