Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
411
120063

BORDSPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Sengustaviansk.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Vasarahinta
5 400 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgyllt trä och brons. Dekor av bevingad figur, lyra och lagerkransar. Vitemaljerad urtavla märkt "Cederlund. Stockholm". Längd 40, höjd 60 cm. Nycklar och pendel medföljer.

Skador, lagningar, dekordel saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Hans Christian Iacobaeus, död 1936, sedan inom familjen.