Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
411
120063

BORDSPENDYL, av Jonas Cederlund (verksam i Stockholm 1799-1825). Sengustaviansk.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Vasarahinta
5 400 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgyllt trä och brons. Dekor av bevingad figur, lyra och lagerkransar. Vitemaljerad urtavla märkt "Cederlund. Stockholm". Längd 40, höjd 60 cm. Nycklar och pendel medföljer.

Skador, lagningar, dekordel saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Hans Christian Iacobaeus, död 1936, sedan inom familjen.