449
120427

LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Ryssland 1800-tal.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Vasarahinta
13 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av amoriner på kolonnformad sockel. Urnformade ljushållare. Höjd 33 cm.

Bucklor, fyllda fötter, lagning.

Kirjallisuus

Jämför Sychev, "The Russian Chandeliers", sid 133.