522
112229

DRYCKESKANNA, okänd mästare (v. 1719-1750), Moskva 1737. Holländska import stämplar.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
98 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld. På tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Dekoren på livet samt den drivna lockplaketten senare. Höjd 19 cm.

Undertill senare graverat personnummer.

Muut tiedot

Postnikova stpl nr 2587.