DRYCKESKANNA, okänd mästare (v. 1719-1750), Moskva 1737. Holländska import stämplar.
Delvis förgylld. På tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Dekoren på livet samt den drivna lockplaketten senare. Höjd 19 cm.
Undertill senare graverat personnummer.
Muut tiedot
Postnikova stpl nr 2587.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui