Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
592
123303

Olof Hermelin

(Ruotsi, 1827-1913)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Olof Hermelin
(Ruotsi, 1827-1913)

Sommarlandskap med kor

Signerad O Hermelin. Daterad 1878 a tergo. Duk 34 x 56 cm. I samtida förgylld och ornamenterad ram.

Muut tiedot

Olof Hermelin var en pionjär inom det svenska friluftsmåleriet. Till skillnad från många andra svenska konstnärer vilka avslutade sina arbeten i sina ateljéer utifrån en skiss utförde Olof Hermelin sina tavlor direkt framför motivet, sk "en plein air". Hans måleri nådde en höjdpunkt på 1870- till början av 1890-talet. Hans arbeten från detta skede är präglade av en förfinad realism och en mustig färgskala, som man ej finner i de följande årens synnerligen omfattande och delvis ojämna produktion.