Online-teemahuutokaupat
China for the West F780
Huutokauppa:
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
592
123303

Olof Hermelin

(Ruotsi, 1827-1913)
Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Vasarahinta
12 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Olof Hermelin
(Ruotsi, 1827-1913)

Sommarlandskap med kor

Signerad O Hermelin. Daterad 1878 a tergo. Duk 34 x 56 cm. I samtida förgylld och ornamenterad ram.

Muut tiedot

Olof Hermelin var en pionjär inom det svenska friluftsmåleriet. Till skillnad från många andra svenska konstnärer vilka avslutade sina arbeten i sina ateljéer utifrån en skiss utförde Olof Hermelin sina tavlor direkt framför motivet, sk "en plein air". Hans måleri nådde en höjdpunkt på 1870- till början av 1890-talet. Hans arbeten från detta skede är präglade av en förfinad realism och en mustig färgskala, som man ej finner i de följande årens synnerligen omfattande och delvis ojämna produktion.