Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
654
124485

SKRIVBYRÅ, av Dreessen, Karlskrona 1802. Sengustaviansk.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Vasarahinta
4 800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Rak form. Tre lådor. Lådinredning innanför lådklaff. Invändigt skrift med blyerts: "Förfärdigat den 21 juli 1802 uti Carlscrona hos P:M:Dressen", "Reparerad d. 30 Mars 1829 af (...) Dressen uti Carlskrona". Bredd 92, djup 52, höjd 96,5 cm.

Senare ben, lådknopp och lås, ett lås borttaget, fanerlagningar, torksprickor.

Kirjallisuus

Antikbörsen, nr 6, 1995, finns en traditionell sengustaviansk sekretär av mahogny avbildad, som är signerad "Förfärdigat af P A [?] Dressen uti Carlskrona d 6 april 1815". Bukowskis Klassiska Höstauktion 554, katnr 821, Spelbord signerat Dressen.