686
125471

TARA samt BUDDHA, brons. Taran från Khmer-perioden, 1200-tal. Buddhan, Burma ca 1800.

Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
388 - 484 EUR
443 - 554 USD
Vasarahinta
5 200 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Stående Tara monterad på sockel. Höjd 12 exkl ställ. Buddha sittande på tron, höjd 15 cm, spår av förgyllning.

Hål.

Alkuperä - Provenienssi

Buddhan köpt på Galerie Lambertz-Abraham, Düsseldorf.

Kirjallisuus

Buddhan från Burma var publicerad på helsida i Antikvärlden, nr 11-2007, sid 24, i en artikel om buddhistisk konst.