Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
782
126547

KARMSTOL, "Torparen", GA (Gustaf Axel) Berg, Stockholm 1940-tal.

Lähtöhinta
4 000 SEK
388 EUR
443 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Laminerat böjträ av björk och sadelgjord av flätat papperssnöre. Otydlig återförsäljarestämpel.

Slitage, fläckar, nackkudde saknas.

Näyttelyt

Modellen utställd på utställningen "Vår Bostad" på Röhsska Museet 1944.

Kirjallisuus

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum, 1991, se bild sid 267-268.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1942. G A Berg hade egen heminredningsbutik på Kungsgatan 35 i Stockholm mellan 1933-44. Berg fäste stor vikt vid att man på optimalt sätt skulle anpassa stolen ergonomiskt.