782
126547

KARMSTOL, "Torparen", GA (Gustaf Axel) Berg, Stockholm 1940-tal.

Lähtöhinta
4 000 SEK
382 EUR
434 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Laminerat böjträ av björk och sadelgjord av flätat papperssnöre. Otydlig återförsäljarestämpel.

Slitage, fläckar, nackkudde saknas.

Näyttelyt

Modellen utställd på utställningen "Vår Bostad" på Röhsska Museet 1944.

Kirjallisuus

Monica Boman (red), "Svenska Möbler 1890-1990", Signum, 1991, se bild sid 267-268.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1942. G A Berg hade egen heminredningsbutik på Kungsgatan 35 i Stockholm mellan 1933-44. Berg fäste stor vikt vid att man på optimalt sätt skulle anpassa stolen ergonomiskt.