Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
800
126523

SERVIS, 74 delar, porslin. Meissen, 1900-tal.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Tryckt dekor av grön vinranka mot vit fond. Bestående av 17 mattallrikar, 12 sopptallrikar, 11 assietter, 6 mockakoppar med fat, 3 (2+1) vaser, 4 äggkoppar, ljusstakar, ett par(2:a sort), kryddkar, ett par, underlägg, ett par, 2 runda serveringsfat, rund serveringsskål, såsskål på fot, 7 (2+2+1+1+1) ovala uppläggningsfat, 2 kvadratiska uppläggningsskålar, rektangulär uppläggningsskål samt en smörbytta på fat (lock saknas).

Få nagg, en trasig mattallrik medföljer.