Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
892
127541

VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, Finland 1963.

Lähtöhinta
1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Vasarahinta
1 700 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Modellnummer 2782. Matterad räfflad yta. Signerad TAPIO WIRKKALA - 3504. Höjd 24 cm.

Nagg.

Kirjallisuus

Marianne Aav (red), "Tapio Wirkkala - Eye, Hand and Thought", Konstindustrimuseet, Helsingfors, 2000, jfr "2782" sid 312.