Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
946
129549

SERVIS, 55 delar, porslin. "Tulpan", Alf Wallander, 1900-talets början.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Vasarahinta
19 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Vitt gods med blåmålad reliefdekor av tulpaner. Bestående av 18 mattallrikar, 9 djupa fat, 11 mindre assietter, 9 större assietter, 5 serveringsfat, såssnipa, karott med lock, skålfat.

Karott med lagat lock, ett serveringsfat med nagg.