173
135919

BORDSPENDYL. Svensk empire.

Lähtöhinta
6 000 - 8 000 SEK
575 - 766 EUR
650 - 867 USD
Vasarahinta
5 600 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
BORDSPENDYL. Svensk empire.

Förgylld och patinerad brons. Rektangulär rundad på fyra kulfötter. Kvadratiskt urhus flankerat av harpspelande romare och sköld. Delvis vitemaljerad urtavla märkt"Gustaf Undén" (mästare i Stockholm 1800-1829). Längd 23, höjd 34,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Emalj med slitage. Förlängda fötter.