202
136535

Daniel Lafond

(Ruotsi, 1763-1831)
Lähtöhinta
6 000 - 7 000 SEK
530 - 618 EUR
552 - 645 USD
Vasarahinta
4 000 SEK
Daniel Lafond
(Ruotsi, 1763-1831)

"Vûe des environs de Thoun"; "Le Glacier inferieur du Grindelwald & le Mont Eiger"; Vue d'Interlaken"; "Le Glacier superiuer du Grindelwald & le Mont Wetterhorn" (4)

4 handkolorerade etsningar (en utförd av Gabriel Ludwig Lory 1763-1840, och med Lafonds signatur i blyerts). ca 42 x 56 cm. Gamla mahognyfanerade ramar (Karl Johan).

Ej examinerade ur ramar. Missfärgade, fuktfläckar, fläckar, mindre defekter.