Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
238
78017

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
4 000 - 5 000 SEK
380 - 474 EUR
434 - 543 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Mr D.O. Bell".

Etsning, 1897, signerad med initialer i bläck. 15,8 x 12 cm, bladstorlek 32,8 x 25,3 cm.

Mjuka veck.

Alkuperä - Provenienssi

Thorsten Laurins samling, och med hans stämpel.

Kirjallisuus

Romdahl 33. Hjert & Hjert 38.

Muut tiedot

Mr. Bell var språklärare och anställd vid amerikanska legationen i Stockholm