368
122127

BORD. Sverige, 1700-tal.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Vasarahinta
Ei myyty
BORD. Sverige, 1700-tal.

Ek och ekfaner. Rektangulär skiva. Svängda ben. Längd 94, bredd 63, höjd 76 cm.

Torksprickor, fanerskador.

Täydennyslista

Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift Isak Cedercrantz (1689-1754). Därefter i arv. Ludvika herrgård. Enligt uppgift tidigare på Vegeholms slott, Skåne.

Kirjallisuus

Se bifogat.