431
137919

Achille Leonardi

(Italia, 1800-1870)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Achille Leonardi
(Italia, 1800-1870)

ACHILLE LEONARDI, olja på duk, sign och dat Roma Babuino -52

Beatrice Cenci i sin dödscell. 100 x 127.

Uppfodrad duk. Spridda småretuscher över ytan. PERUNNR inskrivet med "osynlig penna" till höger om pallen. Ålderskrackeleringar. Tjock fernissa.

Muut tiedot

Ur Nordisk familjebok (år?)
Beatrice Cenci, italiensk fadersmörderska, (1577-1599). Hon var dotter till en romersk adelsman, Francesco Cenci ( 1549-1598), känd för sin rikedom, oregelbundna vanor och våldsamt lynne. Beatrice utsattes för grym behandling av fadern. Slutligen sammansvuro sig Beatrice, styvmodern och två av hennes bröder att undanröja fadern. Två lejda mördare utförde dådet. Beatrice, styvmodern och den ene brodern avrättades.