KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835.
Cylindrisk form med rak pip. Svarvat trähandtag med benknopp. Höjd 19,5 cm.
Lagningar, obetydliga bucklor.
Täydennyslista
Bucklorna är obetydliga.
Alkuperä - Provenienssi
Bengt Janssons samling.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui