432
174619

A Ludwig Mies van der Rohe 'Barcelona' ottoman for Knoll International, USA, 1960´s.

Lähtöhinta
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Vasarahinta
7 500 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Camilla Behrer
Tukholma
Camilla Behrer
Johtaja, Design and Moderni taidekäsityö
+46 (0)708 92 19 77

Lös dyna av ljusbrunt skinn. 58 x 55 cm, höjd 38 cm.

Wear, the cussion faded, later fabric to the reverse.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt på 1960-talet eller tidigare, därefter i arv. Pallen avbildad i boken "Arkitektur av Johan Thomé", PA Norstedt & Söners Förlag, Stockholm 1969, se bilder från vindsvåningen på Österlånggatan 5 i Stockholm.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1929.