519
174495

A Swiss Baroque table and a set of four chairs.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Vasarahinta
8 000 SEK

Bord av valnöt och valnötsfaner samt svart stenskiva. I sargen låda. Svarvade ben. Bonade stolar med snidad dekor av akantusblad och kartuscher. Bordet 110x110, höjd 77 cm.

Worm-eaten. Damages, repairs, the knob of the drawer is missing.

Alkuperä - Provenienssi

Etikett i låda med texten "Gåva. Detta gamla bord jämte tillhörande 4 stolar har i forna tider stått i ett stadshus i staden Aarau i kantonen Aargau och tillhört fideikommisset Hallwil samt använts såsom änkesäte med några rum reserverade för fideikommissinnehavaren. När huset såldes av min farmor på 1890-talet erhöll hitskickat till Sverige undertecknad några möbler, som hon skänker vidare till dotterdotter Regina af Geijerstam född Wachtmeister, som kanske kan ha användning för dem. Södertuna Gnesta den 1 jan 1951 Ebba von Eckermann".

Muut tiedot

Ebba von Eckermann, född von Hallwyl, fick Södertuna slott av sin mormor Johanna Kempe 1891.