Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
585
143497

A Swedish 18th century silver coffee-pot, marks of Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Cylindrisk på tassfötter. Stansade bårder. Rak, högt ansatt pip. Fällbart lock krönt av blommande kvist. Rakt handtag av ebenholts. Undertill stämplad med adliga ätten Lorichs vapen samt graverad lodangivelse 37 3/8. På livet graverat crest. Höjd 19 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Adliga ätten Lorich.