Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
870
121737

A Yan Zoritchak glass sculpture, France 1990.

Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
9 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Optiskt slipat och "fused" glas i gult, rött, blått och guld. Signerad Zoricak jan 90. Höjd 41 cm.

A footchip.

Alkuperä - Provenienssi

Nielsen Gallery, Malmö (inköpt 1990 av nuvarande ägare).

Näyttelyt

Nielsen Gallery, Malmö; "Yan Zoritchak-Skulptur", 3/11-28/11 1990.

Muut tiedot

Efter studier i hemlandet Slovakien på Zelezný Brod och Academy of Applied Arts i Prag har Z. varit verksam och bl.a. undervisat i glaskonst i Frankrike sedan 1970. Han är mest känd för sina abstrakta glasskulpturer i optiskt slipat glas.