212
176817

A 1970's Mago evening coat

Lähtöhinta
1 500 - 2 000 SEK
143 - 191 EUR
163 - 217 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
A 1970's Mago evening coat

Mauvefärgad Biancini sidencrèpe. På bröstet paljettapplikationer. Öppen vid modell med vida armar. Rygglängd 133, ärmlängd 31 cm.

Obetydligt slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Har tillhört skådespelerskan Hjördis Petterson (1908-1988)

Muut tiedot

Bars av Hjördis Petterson på hennes 70-årsdag som firades på gamla After Dark 1978. Hjördis spelade ofta riviga fruntimmer och blev känd som hela Sveriges "satkärring".
Mago gjorde kostymer för teater, revy och film, och är känd både utomlands och i Sverige.