Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
49
190136

An Yves Saint Laurent jacket, from the Russian Collection

Lähtöhinta
1 500 - 2 000 SEK
142 - 190 EUR
163 - 217 USD
Vasarahinta
800 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Mörkgrön sammet med svarta kantband. Guldfärgade knappar. Axel med puff samt insydd axelvadd. Etikettmärkt "SAINT LAURENT rive gauche MADE IN FRANCE PARIS". Enligt etikett fransk storlek 38 (motsvarar ung dagens 36/38). Längd mitt bak 55,5, bystvidd 94, ärmlängd 46,5 cm.

Obetydligt slitage på ärmar. Två fickor med lösa sömmar.

Muut tiedot

Influerad av Sergej Diaghilevs ryska baletten presenterade Yves Saint Laurent den Ryska kollektionen 1976. I en orgie av antimodernistiska ornament, sammet, guldbroderier och ryska pälsmössor banade den väg för det överdådiga 80-talet och gick helt emot den tidigare "naturliga" trenden.