64
188942
Denise Grünstein
(1950-)

"Malplace, no 3", 2005

Signed Denise Grünstein and dated 2005 and numbered 1/5 on verso. Gelatin silver print, glass, silicone, 100 x 125 cm.

Jälleenmyyntikorvaus: Kyllä
Lähtöhinta:

40 000 - 50 000 SEK

4 348 - 5 435 EUR

Vasarahinta:
Ei myyty
Alkuperä - Provenienssi

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Lisätietoja

Edition 5 + 2AP.

Taiteilija/suunnittelijat

Denise Grünstein, född 27 juni 1950 Helsingfors i Finland, är en finländsk fotograf och konstnär.

Denise Grünstein slog igenom på 1990-talet med surrealistiska porträttfoton[1] och har arbetat både som modefotograf och fotograf av kommersiella och konstbilder. Hon har haft separatutställningar på bland andra Moderna museet och Millesgården. Hon har gett ut boken 59 buketter från min trädgård.

Denise Grünstein bor och arbetar i Stockholm.

Lue lisää