141
489585

Wiwen Nilsson

(Ruotsi, 1897-1974)
Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuvan käyttöoikeudet

Wiwen Nilsson
(Ruotsi, 1897-1974)

A Wiven Nilsson amethyst and old-cut diamond, circa 1.30 ct in total, ring.

18K gold and white gold. Oval facett-cut amethyst circa 7.8 x 4.8 mm. Size 16.5/52. Weight 7 g.

Repor på ametist. Slitage. Nagg och repor på skena.