A BOOK, Konungastyrelsen, 1669

Johannes Schefferus (utg.): Kununga ok höfdinga styrilse. Hoc est regum principiumque institutio ab incerto auctore gentis sueticæ ante sæcula nonulla patrio sermone conscripta. Quam ex mandato illustrissimi regni cancellarii comitis Magni Gabr. De-la Gardie &c. &c.

Stockholm 1669. Folio. [14] + 236 sid. + graverad frontispis av Dionysius Padt-Brugge efter Ehrenstrahl. Tryckt på skrivpapper.

Välbevarat samtida stänkt skinnband, ytligt lätt nött. Sparsam linjering i guld, förgyllt (kungligt?) pärmexlibris föreställande en krönt dubbelhövdad örn inom oval ram. Helt guldsnitt. Diskret prisnotering i bläck daterad Stockholm 10 december 1743. Sid. 185-88 ngt fläckade.

Med svensk och latinsk parallelltext. Magnus Gabriel De la Gardie bekostade tryckningen.

Konungastyrelsen eller Konunga- och hövdingastyrelsen (Um styrilse konunga ok höfdinga) är en svensk medeltida skrift från mitten av 1300-talet. Det är en furstespegel, en handbok i konsten att regera. Den upptäcktes på 1600-talet av Johannes Bureus och publicerades första gången 1634 från den numera försvunna handskriften. Föreliggande praktupplaga av 1669 bygger därför på Bureus’ upplaga.

Kulumaa.

Alkuperä - Provenienssi

Säbylund, Närke (exlibris).

Lähtöhinta
4 000 SEK