KISTA, sk brudkista, allmoge, 1800-tal.

Furu. Blåmålad med dekor av rosor. Märkt 1823 AOD. Välvt lock. Järnbeslag. Sidofack invändigt. L 119, b 54, h 61.

Slitage, sprickor, färgbortfall, smärre skador. Lås saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK