LJUSKRONA, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal. H 68.

Burformad mässingsstomme, sex ljusarmar, avslutande blå glasskål med sparljus.

Slitage, nagg, något sned. Smärre antal prismor saknas. Spricka i glasskålen.

Lähtöhinta
2 000 SEK