A elaborately decorated ritual Tibetan Conch-shell horn.

Trumpetsnäcka med rikt dekorerad montering av silver och stenar. Längd 25 cm
Bär spår av förgyllning.

Krakeloitunut.

Alkuperä - Provenienssi

Property of a Danish Collector.

Muut tiedot

Inköpt på Bukowskis, Höstens Klassiska Auktion, Stockholm 571 nr 1497. 2012.

Lähtöhinta
8 000 SEK