Fanerad i jakaranda, valnöt mm. Konturerad sarg, svängda ben skodda med metallbeslag. Tre lådor i framsarg, samt två utdragsskivor på vardera kortsida. Skinnklädd skiva mm. L 136, b 66, h 76.
Kraftigt skadad skrivyta, slitage, sprickor, skador, bl.a. lås till mittenlåda löst.