NILS STRINNING, hyllsystem, "Stringhylla", 1900-talets andra hälft.
Bestående av:
4 gavlar av lackerad metall
5 hyllplan fanerade med alm och mahogny
1 tidningshylla av lackerad metall.
Hyllplanens bredd 78. Gavlarnas höjd 75 cm.
Kulumaa. Naarmuja. Jälkiä.