Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

BOKSKÅP, Otto Schulz, 1910-tal.

Underdel med dörrpar med handtag i mässing. Flankerade halvkolonetter. Överdel med vitrin med fasettslipat glas. Bakomvarande hyllinredning. Flankerande kolonetter. Inläggningar i geometriska mönster av kontrasterande träslag. Betsad mahogny i olika nyanser. Ursprungligen del av större möblemang. L 156, b 47, h 240. Nyckel/nycklar finns.

Repor, bruksslitage.

Alkuperä - Provenienssi

Ekenäs herrgård.

Näyttelyt

"BOET - mellan Tradition och förnyelse", Röhsska museet 11 mars - 21 maj 2006.

Lähtöhinta
8 000 SEK