PARTI KINAPORSLIN, 9 delar, mest Qianlong och 1700-tal.

Ett par koppar med fat, dekor i emaljfärger av rosenknoppar, h 6. Ett par tallrikar med stiliserad blomsterdekor i underglasyrblått, diam 23,5. Mindre fat med blomsterdekor i emaljfärger, diam 11,5. Två vaser med dekor av figurscen resp fågel på blommande gren, h 10,5. Djupt fat med blmosterdekor, diam 21,5. Tallrik med rik blmosterdekor i emaljfärger, diam 22,5.

Slitage, sprickor, några delar med lagningar. En tallrik med borrat hål.

Lähtöhinta
1 500 SEK