BÄNK MED GAVLAR, jugend, formgivna av Carl Westman, 1910-tal.

Mörkbetsad ek. Två parställda ben, ett par höga gavelstycken med konturerade krön. L 291, h 45-135. Ett extra gavelstycke medföljer.

Ställvis hårt slitage, skador. Möjligen ej kompletta.

Alkuperä - Provenienssi

Åhörarbänk från tingssal i Stockholms Rådhus.

Lähtöhinta
1 500 SEK