Erik Dahlbergh:
Suecia antiqva et hodierna.
Stockholm [1661-] 1715. Tvär folio. Bandet: 35 x 46 cm. Med 314 (av 353)
graverade planscher. Några ej tillhörande porträtt och kartor insatta i
början, liksom några fotostatkopior av porträtt. Titelbladet föreligger
endast i fotokopia.
Tillsammans med tryckt register, ”Index Figurarum Ænearum ad Sveciam
Antiquam & Modernam pertinentium” [Stockholm 1698-1701, 14 sid.],
medbundet på slutet.
Hårt nött skinnband från tiden, restaurerad rygg, förstärkta falsar.
Många av planscherna i gott skick, men smärre revor, fläckar,
förstärkningar, skador och lagningar förekommer genomgående. En del
bilder (landskapsvapen m. fl.) skurna runt plåtkanten och monterade.
Se beskrivning.