BOK, Gustav Vasas historia.

BOK, Gustav Vasas historia.

Erich Jöransson Tegel:

Then stoormechtigste / höghborne furstes och christelighe herres / her
Gustaffs / fordom Sweriges / Göthes / och Wendes konungs etc. historia.
[…] Korteligen och sanfärdheligen sammandragen och beskreffuen.

Stockholm, Reusner, 1622. Folio. 29 x 17,5 cm. [12] + 324 + [14]; + [6]
+ 416 + [8] sid. Titelbladen tryckta i rött och svart. Med ett träsnitt
i slutet av andra delen (Tegels vapen).

Samtida ngt nött skinnband. Blad Q2 i del 1 med en liten flottfläck i
marginalen, blad T4 och Z3 i andra delen med varsin lagning i
marginalen, blad Z5 med en liten pappersdefekt (?) som påverkat trycket
av ett par ord.

Proveniens: Klinckowström, Stafsund (exlibris).

Se beskrivning.

Lähtöhinta
8 000 SEK